Při čištění mezizubním kartáčkem mi krvácí dásně, co mám dělat?
Na začátku čištění mezizubním kartáčkem je normální, když dásně krvácí, je to způsobené zánětem dásní, který tvoří bakterie v povlaku. Pokud budete čistit pravidelně, zánět se zahojí a dásně krvácet přestanou. Pokud dásně krvácí i přes pravidelné používání mezizubního kartáčku, může to znamenat, že je mezizubní kartáček příliš malý, mezizubní prostor je nedočištěný a zánět přetrvává. Dentální hygienistka Vám pomůže vybrat správnou velikost mezizubního kartáčku.
Jaká zubní pasta je nejlepší?
Výběr zubní pasty není pro zdraví zubů na prvním místě. Mnohem podstatnější je to, jak si zuby mechanicky vyčistíme od zubního plaku kartáčkem, jakou technikou a kolik času čištění zubů věnujeme. Zubní pasta by měla obsahovat fluoridy, které napomáhají posilovat zubní sklovinu.
Je potřeba mezizubní kartáček, i když používám ústní vodu?
Ano, ústní voda nedokáže vypláchnout zubní plak z povrchu zubů, a to ani z mezizubních prostor, proto vždy používejte mezizubní kartáček.
Jak často bychom měli měnit zubní kartáček?
Zubní kartáček bychom měli vyměnit v případě, že se již vlákna začínají třepit. Zpravidla by se mělo jednat o dobu 2-3 měsíců. V případě, že nám kartáček vydrží kratší dobu, znamená to, že při čištění zubů vyvíjíme na kartáček přílišný tlak.
Jak poznám, že jsou moje zuby perfektně vyčištěné?
Po vyčištění zubů je dobré si zuby zkontrolovat jazykem. Měly by být hladké jako sklo. Případně se dají zakoupit detekční tablety, které neočištěný plak obarví. Jsou výborné i jako motivační pomůcka pro děti.
Je dobré používat elektrický kartáček a jak s ním čistit?
Není nezbytně nutné používat elektrický kartáček. I s klasickým zubním kartáčkem si vyčistíme kvalitně zuby. V případě, že uvažujete o pořízení elektrického kartáčku, zvolte spíše sonický kartáček. Hlavičku kartáčku vybírejte měkčí a bez gumových lamel, čistěte pod úhlem 45° směrem k dásni. Není nutné vykonávat pohyb, pouze přiložit a pomalu se posouvat z jednoho místa k druhému v intervalu asi 2-3 s. V případě citlivých, obnažených zubních krčků buďte opatrní a nechejte si poradit od dentální hygienistky, která Vám poradí, zda je pro Vás kartáček vhodný.
Je nutná dentální hygiena, když pravidelně chodím k zubnímu lékaři?
Bohužel nestačí chodit pouze k zubnímu lékaři. Dentální hygienistka má na vyčištění vaší dutiny ústní a nácvik správného čištění vyhrazený čas, který zubní lékař potřebuje k jiným výkonům, jako je například ošetření zubních kazů, kanálků atd. Proto jsou v dnešní době odděleny tyto dvě profese a každá zastává svoji odlišnou funkci.
Pro koho je vhodná dentální hygiena?
Dentální hygiena je vhodná pro všechny věkové kategorie. Máte-li v ústech korunky, implantáty, můstky či jiné náhrady chrupu, i pro vás je dentální hygiena důležitá. Máte-li fixní rovnátka, vaše zuby mohou být náchylnější ke vzniku zubního kazu i zánětů dásní kvůli vzniklým místům, kde se zdržuje zubní plak. Je dobré začít s dentální hygienou u malých dětí, protože je nejlepší zafixovat si správné návyky v čištění zubů již od útlého věku. Dentální hygiena je doporučována i těhotným ženám. Pravidelná návštěva dentální hygienistky v kombinaci s dobrým čištěním zubů doma napomáhá v předcházení onemocnění zubů a dásní.